Kategorie

Certyfikat

Certyfikat

biżuteria z ametystem
Ametyst to fioletowa odmiana kwarcu często stosowana w biżuterii. Nazwa pochodzi od starożytnego greckiego ἀ a- („nie”) i μέθυστος methustos („odurzony”), nawiązując do przekonania, że kamień chronił właściciela przed pijaństwem. Starożytni Grecy nosili ametyst i zdobili nim naczynia do picia w przekonaniu, że zapobiegnie to upojeniu. Jest to jedna z kilku form kwarcu. Ametyst jest kamieniem półszlachetnym i jest tradycyjnym kamieniem narodzin w lutym.

Ametyst jest purpurową odmianą kwarcu (SiO2), a swój fioletowy kolor zawdzięcza napromieniowaniu, zanieczyszczeniom żelazem (w niektórych przypadkach w połączeniu z zanieczyszczeniami pierwiastkami przejściowymi) oraz obecności pierwiastków śladowych, które powodują złożone podstawienia sieci krystalicznej. Twardość minerału jest taka sama jak kwarcu, dlatego nadaje się do stosowania w jubilerstwie.

Kolor ametystu może wahać się od bladego bzu do głębokiego fioletu. Za idealny kolor uważa się głęboki fiolet z różowymi refleksami. Kolor ametystu jest spowodowany żelazem i innymi śladowymi zanieczyszczeniami w sieci krystalicznej. Im więcej żelaza, tym głębszy będzie fioletowy kolor.

Ametyst jest popularnym kamieniem szlachetnym i jest często używany w biżuterii. Jest to kamień narodzin lutego i jest często kojarzony z czakrą korony, która znajduje się na czubku głowy i jest połączona z koroną głowy, układem nerwowym i mózgiem. Mówi się, że pomaga w duchowej świadomości i przynosi spokój i spokój umysłowi.

Ametyst występuje w wielu miejscach na całym świecie, w tym w Brazylii, Urugwaju, Argentynie i Afryce. Największe złoża ametystu znajdują się w Brazylii i Urugwaju, gdzie kamień wydobywa się w dużych ilościach. Ametyst najlepszej jakości występuje w Rosji, a konkretnie na Uralu.

Ametyst można ciąć i polerować na wiele różnych kształtów i rozmiarów, od małych koralików po duże kryształy. Jest również często używany w połączeniu z innymi kamieniami szlachetnymi do tworzenia wyjątkowych i pięknych biżuterii. Niektóre popularne style ametystowej biżuterii to ametystowe pierścionki, ametystowe kolczyki, ametystowe wisiorki i ametystowe bransoletki.

Ametyst jest trwałym i długotrwałym kamieniem szlachetnym, dzięki czemu jest doskonałym wyborem do noszenia na co dzień. Jest to również stosunkowo niedrogi kamień szlachetny, co czyni go popularnym wyborem dla osób z ograniczonym budżetem.

Podsumowując, ametyst to piękny i wszechstronny kamień szlachetny, który od wieków jest używany w biżuterii. Jego fioletowy kolor jest spowodowany żelazem i innymi śladowymi zanieczyszczeniami w sieci krystalicznej. Jest to kamień narodzin lutego i jest powiązany z czakrą korony, która jest połączona z koroną głowy, układem nerwowym i mózgiem. Jest to stosunkowo niedrogi kamień szlachetny i można go znaleźć w wielu miejscach na całym świecie. Ametyst można ciąć i polerować, nadając mu wiele różnych kształtów i rozmiarów, i jest często używany w połączeniu z innymi kamieniami szlachetnymi do tworzenia wyjątkowych i pięknych elementów biżuterii.