Kategorie

Certyfikat

Certyfikat
IKONA Chrystusa Pantokratora 14 cm/18 cm Zobacz większe
Napisz opinię
IKONA Chrystusa Pantokratora 14 cm/18 cm

IKONA Chrystusa Pantokratora 14 cm/18 cm


IKONA Chrystusa Pantokratora 14 cm/18 cm

216.6

Cena (brutto):

140,00 zł

+ koszty wysyłki

Dodaj do listy życzeń

IKONA CHRYSTUSA PANKRATORA

Wielkość: 14 cm/18 cm

Ikona Chrystusa Pantokratora, czyli Wszechwladcy należy do najważniejszych dogmatycznie wizerunków sakralnych.

Ikona Pantokratora ukazuje Zbawiciela w konwencji władcy z aureolą krzyżową. Chrystus trzyma w lewej ręce otwartą księgę Biblii, prawą błogosławi. Gest palców jest zaczerpnięty z liturgii i ma wymowę symboliczną. W bardziej archaicz- nym ujęciu wyprostowane palce maly, środkowy i wska- zujący tworzą greckie litery IX, zaś i palec serdeczny grecką literę C. Monogram IXC Oznacza Jezusa Chrystusa. W dłuższej postaci IC XC jest on wypisany po bokach glowy Zbawiciela. W iko- nografii ruskiej bardziej rozpowszechniony jest drugi wariant zlożenia palców. Dwa palce, wskazujący i środkowy, są wyciągnięte i zlączone  na znak unii hipostatycznej (czyli dwóch natur: ludzkiej i boskiej zjednoczonych w osobie Chrystusa). Palec czwarty i piąty są połączone. Złoto aureoli i tla - starożytny atrybut władcy oraz bóstwa . Temu, który jest Panem wszystkich panujących, czyli Pantoktratorem. W otwartej księdze Biblii najczęściejzapisane sa slowa, związanez Sadem Ostatecznym: Poidzcie, blogoslawieni u Ojca Mojego, weźcie wo siadanie królestwo, przygotowane dla wiata!" (Mt 25, 34), albo: ,,Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni... jesteście " (wg Mt 11, 28). W ikonografii Pantokratora wyróżnia się kilka typów tematu. Pierwszy ukazuje Zbawiciela w pólpostaci, dru zasiadającego na tronie (w mandorli lub bez), trzeci - stojącego w całej postaci. Malowana jest przy użyciu zaledwie kilku pigmentów.

Jedyna w swoim rodzaju jest to prawdziwe rękodzieło prosto z Grecji. Ikony są sygnowane i potwierdzone certyfikatem.  Ikona została wykonana na desce i ozdobiona jest złotą temperą.

Nie uchwyci go twoje oko, ale rozpozna serce. Znajdujesz się w kręgu ikony tak jak w kręgu niewyczerpanej miłości Bożej tkliwej, czułej, pełnej łaskawości. Ikona jest znakiem niezmiernej łaskawości Boga względem ciebie. Poczuj się człowiekiem, do którego Bóg przychodzi w swej bezmiernej łaskawości - w Świętym. Niech cię ogarnie prawdziwe zaufanie. Milcząc przyjmuj, nasłuchując oczekuj, oczekując - pragnij, pragnąc - milcz...

Do kompletu