Złoża złota i wydobycie kruszcu

Złoto jest jednym z najbardziej poszukiwanych minerałów na świecie, można je znaleźć praktycznie wszędzie, na każdym kontynencie z wyjątkiem Antarktydy. Jednak znalezienie większej ilości złota jest możliwe tylko w najbardziej aktywnych geologicznie częściach świata. Za najbardziej przyjazną dla środowiska metodę wydobycia złota, uważa się aluwialne wydobycie. Jest to proces wydobywania złota ze szczelin, rzek i strumieni, ze względu na mniejszy wpływ na środowisko w porównaniu z górnictwem podziemnym. Aluwialne złoża złota tworzą się z czasem tam, gdzie płynie rzeka lub wcześniej przepływała przez grunt bogaty w złoto.

Wydobywanie złota przybiera różne formy i etapy, w tym płukanie, „usuwanie śluz”, wydobycie hydrauliczne i pogłębianie. Wszystkie te techniki wykorzystują grawitację i wodę, aby oddzielić gęstsze złoto od innego piasku i żwiru. Jest to jedna z głównych technik indywidualnego poszukiwacza w celu wydobycia złota. Wydobycie złota to jedna z najbardziej destrukcyjnych gałęzi przemysłu na świecie, niszczące nieskazitelne środowisko. Większość obecnej produkcji złota pochodzi z wydobycia skał twardych, są to kopalnie podziemne lub odkrywkowe, jednak większość z nich jest odkrywkowa. Obecnie na świecie jest około 190 000 ton fizycznego złota, nieco ponad 6,1 miliarda uncji trojańskich. W ziemi pozostało ok. 54 tysięcy ton, co oznacza, że przy obecnym poziomie wydobycia, złota wystarczy na jakieś 15 lat. Większość tego złota pochodzi z zaledwie trzech krajów: Chin, Australii i RPA. Stany Zjednoczone zajęły czwarte miejsce w produkcji złota w 2016 roku.

Wydobywanie złota polega na rzeźbieniu i łamaniu przez wietrzenie i erozję skały zawierającej żyły lub rudy złota, dlatego dziś złoto można znaleźć na dnie strumieni i koryt rzek, na ścianach skał, w oceanach i pod ziemią. Jednak większość złota wciąż unosi się w centrum Ziemi lub pod oceanem i nie została jeszcze odkryta. Pierwsze ślady eksploatacji złóż tego cennego kruszcu w Polsce datuje się już na X wiek naszej ery, tuż przy granicy z Czechami.

W styczniu w 1848 r. w Sutter’s Mill odkryto złoto, co spowodowało największą migrację w historii Stanów Zjednoczonych i przyciągnęło ludzi, którzy osiedlili się na obrzeżach Ameryki. Setki tysięcy ludzi na zawsze zmieniło swoje życie, a amerykańska gospodarka odżyła.

Kopalnia złota South Deep jest największą kopalnią złota na świecie pod względem rezerw. Położona 45 km na południowy zachód od Johannesburga w dorzeczu Witwatersrand w RPA, South Deep jest również siódmą najgłębszą kopalnią na świecie, z głębokością kopalni do 2998 m pod powierzchnią.

Napisano w Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*