Wybieramy zegarek damski. Część II

W poprzednim wpisie skupiliśmy się na rodzajach zegarków oraz materiałów, z których wykonuje się ich koperty. Dziś omówimy kolejne parametry, które warto uwzględnić wybierając tego typu dodatek.

Szkiełko

Zegarek Swarovski Luxer - Duży piękny zegarek

Zegarek z paskiem na szarej mikrofibrze

By zegarek mógł nam posłużyć przez długi czas, powinno być ono twarde i odporne na zarysowania. Spotkać możemy się ze szkiełkami:

  • plastikowymi – miękkie, lecz łatwe w polerowaniu,
  • szafirowymi  – bardzo twarde, praktycznie nie do zarysowania. Tego typu szkiełka w zegarkach najwyższej klasy mogą posiadać powłokę antyrefleksyjną i są wówczas praktycznie niewidoczne,
  • mineralnymi – podatne na różnego rodzaju zarysowania, lecz odporniejsze na zarysowania niż szkło szafirowe.

Wodoszczelność

Zegarek damski SENCILLO z kryształkami Swarovski

Zegarek z kryształami Swarovskiego

Może być ona oznaczana na kilka sposobów – w metrach, atmosferach lub stopach. Wyróżnia się następujące klasy szczelności:

 

  • 30 m, 3atm, 100ft – zegarek odporny na mycie rąk, deszcz i zachlapanie,
  • 50 m, 5atm, 165ft – w takim zegarku można bez obaw prać prysznic i pływać,
  • 100 m, 10atm, 660ft – umożliwia nurkowanie na niewielkich głębokościach
  • ponad 200m, 20atm, 660ft – występuje w profesjonalnych zegarkach do nurkowania.

Liczby te nie oznaczają głębokości, na jaką można zanurzyć zegarek, lecz są związane z metodą badania wodoszczelności. W czasie testów ciśnieniowych w laboratorium, zegarek zostaje poddany ciśnieniu statycznemu, jakie panuje na danej głębokości. Wodoszczelność zegarka nie jest bezterminowa – wpływ na to mają przypadkowe uszkodzenia koronki zegarka oraz niszczenie uszczelek.

Chronometry

Wśród wysokiej klasy zegarków można spotkać się z naręcznymi chronometrami, czyli wyjątkowo precyzyjnymi modelami wyposażonymi w sekundnik. Posiadają one certyfikat dokładności chodu, inaczej COSC. Jest to skrót od nazwy szwajcarskiego instytutu testów chronometrycznych, gdzie sprawdzany jest chód zegarków w pięciu różnych położeniach, trzech temperaturach i otoczeniu o stosownym poziomie wilgotności powietrza.

Pisanie jest moją największą pasją. W wolnych chwilach działam jako wolontariuszka, medytuję i odkrywam nowe restauracje.

Napisano w biżuteria, Biżuteria wiedza Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*