Turmalin

To naturalny kamień półszlachetny należący do grupy krzemianów. Jego nazwa wywodzi się od senegalskiego określenia „turmali”, które oznacza zdolność do przyciągania po podgrzaniu popiołu z ognia. Jak wygląda i jakie właściwości ma turmalinowa biżuteria?

Turmaliny znane były już w czasach starożytnych, lecz do handlu w Europie trafiły dopiero w XVII wieku, przywiezione z Cejlonu. Obecnie, biżuteria z turmalinem cieszy się dużą popularnością wśród kobiet na całym świecie.

kolczyki turmalin

Biżuteria srebrna – kolczyki z turmalinem

Turmaliny najczęściej tworzą kryształy o przekroju pręcikowym, słupkowym lub igiełkowym. Na ich ścianach znajdują się charakterystyczne zbrużdżenia, zgodne z wydłużeniem słupów. Turmaliny występują w skupieniach ziarnistych, zbitych, pręcikowych, igiełkowych oraz promienistych. Część kamieni ujawnia optyczny efekt kociego oka, efekt aleksandrytu oraz pleochroizm. Turmalin cechuje się dużą zawartością jonów i emituje dalekie promieniowanie podczerwone. Łatwo elektryzuje się i przyciąga kurcz oraz skrawki papieru, w związku z czym musi być regularnie czyszczony.  Najlepiej robić to raz na 2-3 tygodnie przy pomocy letniej, bieżącej wody. Następnie należy wystawić go na działanie promieni słonecznych.

Turmalin występuje w wielu wersjach kolorystycznych, z których każdy z nich ma odmienne właściwości:

  • Różowy – uspokaja, pomaga w odczuwaniu radości, szczęścia i zrelaksowania. Jest silnie powiązany z czarką serca. Turmalinowa różowa biżuteria prezentuje się niezwykle subtelnie.
  • Zielony – regeneruje serce oraz układ immunologiczny. Normalizuje ciśnienie krwi, zapobiega zmęczeniu fizycznemu i psychicznemu oraz wykazuje właściwości odmładzające. Srebrne korale z turmalinem o zielonej barwie stanowią świetny pomysł na prezent.
  • Jasnoniebieski – noszony w okolicy gardła wspomaga leczenie stanów zapalnych krtani i gardła oraz chrypki. Wzmacnia płuca i harmonizuje pracę tarczycy. Ciekawą propozycję stanowią na przykład kolczyki z turmalinem w tym kolorze.
  • Czerwony – zwiększa płodność i łagodzi objawy chorób wenerycznych. Przyspiesza gojenie ran spowodowanych działaniem wszelkiego rodzaju promieniowania. Wyjątkowo efektownie prezentują się czerwone pierścionki z turmalinem.
  • Czarny – aktywizuje pierwszą czakrę. Pomaga leczyć zaburzenia związane z pracą nadnerczy, artretyzm oraz stwardnienie rozsiane. Łagodzi zawroty głowy, zaburzenia pamięci oraz objawy choroby lokomocyjnej.
  • Arbuzowy – stanowi kombinację turmalinu zielonego i różowego. Skutecznie zapobiega powstawaniu nowotworów oraz oczyszcza organizmy osób, które już się z nimi borykają.
pierścionek z turmalinem

Pierścionek srebrny z prawdziwym turmalinem

Turmalin jest stosowany w celu relaksacji i penetracji. Reaguje ze szkodliwymi substancjami, zamieniając je w nieszkodliwe. W korzystny sposób wpływa na proces krążenia. Oczyszcza skórę i powietrze oraz usuwa bakterie z otoczenia. Przyciąga przyjaźnie i inspiracje, a także chroni przed egoizmem, nieufnością i zazdrością.

Znakami zodiaku, dla których turmalin może być talizmanem to Bliźnięta, Baran, Waga, Ryby, Koziorożec oraz skorpion.

Najwięcej jubilerskich turmalinów wydobywa się w Brazylii w okolicy Virgem da Lapa. Kamień ten spotkać można również na Madagaskarze, w Afganistanie, Pakistanie, Mozambiku, Zambii, Rosji czy na Sri Lance.

Turmalinowa biżuteria występuje w najróżniejszych wersjach. Do wyboru mamy między innymi srebrne pierścionki z turmalinem, srebrne korale z turmalinem czy czarne turmalinowe wisiorki.

Pisanie jest moją największą pasją. W wolnych chwilach działam jako wolontariuszka, medytuję i odkrywam nowe restauracje.

Napisano w Biżuteria wiedza Tagi: , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*