Obróbka złota i srebra w jubilerstwie

Co sprawia, że jedne dodatki biżuteryjne wyglądają jak ze średniowiecznego targu, a drugie kryją w sobie tysiące migotliwych gwiazd? Na wizualny efekt biżuterii wpływa m.in. obróbka półfabrykatów. Odlewanie i szlifowanie to tylko dwie z podstawowych technik jubilerskich, które wykorzystuje się do ich tworzenia. Jakie są pozostałe popularne techniki jubilerskie i jakie dają efekty? Gdzie znajdziesz półfabrykaty ze srebra i złota do swojej biżuterii?

Półfabrykaty srebrne i złote – co je cechuje i jak je rozpoznać?

W sklepach z biżuterią znajdziesz półfabrykaty wykonane z różnych kruszców. Popularne są te ze stali szlachetnej (która polecana jest osobom ze skłonnościami do alergii), ze srebra i złota. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie srebrne i złote dodatki biżuteryjne zawierają taką samą ilość tych kruszców.

Jak sprawdzić, czy półfabrykaty, które chcesz kupić, są z prawdziwego srebra, a nie tylko posrebrzane? Dowiedz się, jaka jest ich próba. Dodatki biżuteryjne z największą ilością czystego srebra mają próbę 925. Jej oznaczenie drobnymi cyframi znajdziesz na powierzchni półfabrykatu, chyba że jego masa jest mniejsza niż 5 g – wtedy próba nie musi być podana na biżuterii. Kupisz również srebrne półfabrykaty z próbą 875, 830 i 800.

Jaka jest próba półfabrykatów ze złota? Najpopularniejszą jest próba 585 i to z niej wykonuje się m.in. obrączki. Spotkasz się również z innymi próbami złota: 333, 375, 500, 750 i 960. Im wyższa cyfra, tym więcej kruszcu znajduje się w biżuterii, np. próba 585 oznacza, że 58,5% półfabrykatu stanowi czyste złoto.

Dodatki biżuteryjne, w których przeważa czyste srebro lub złoto, będą również droższe od posrebrzanych i pozłacanych zamienników. Są one też bardziej odporne na zarysowania.

Techniki jubilerskie obróbki półfabrykatów ze srebra i złota

Jubilerzy wykorzystują różne sposoby, aby biżuteria, którą tworzą, inspirowała, zapewniała poczucie piękna osobie ją noszącej i była odpowiedzią na najbardziej unikalny styl. Poniżej znajdziesz kilka ciekawych technik, dzięki którym twórcy dodatków biżuteryjnych osiągają bajeczne efekty wizualne.

Diamentowanie

To technika, przy której wykorzystuje się narzędzie z ostrzem z diamentu. Dzięki niemu jubilerzy wykonują charakterystyczne, precyzyjne grawery na końcowym etapie tworzenia biżuterii. Stosuje się ją m.in. przy ozdabianiu obrączek.

Fasetowanie

Fasetowanie wykorzystuje się zarówno przy obróbce półfabrykatów srebrnych i złotych, jak i przy tworzeniu koralików do biżuterii. Jest to technika, która polega na szlifowaniu powierzchni tych elementów tak, aby otrzymać ukośnie ścięte krawędzie (czyli fasety).

Grawerowanie lub rytowanie

Z pewnością grawerowanie jest Ci znaną techniką jubilerską. Jest to nic innego jak tworzenie napisów, wzorów lub innych zdobień na powierzchni biżuterii.

Kameryzowanie

Lubisz połączenie półfabrykatów ze srebra lub złota z królewskimi kamieniami naturalnymi? Kameryzowanie to technika, o której musisz dowiedzieć się więcej!

Dzięki niej jubilerzy tworzą biżuterię wysadzaną kamieniami szlachetnymi, półszlachetnymi, perłami czy bursztynem.

Mokume-gane

To technika, która zachwyci swoimi efektami miłośników każdej biżuterii, jak i tych, co mają duże wymagania wobec wybieranych dodatków biżuteryjnych. Mokume-gane to japoński sposób łączenia różnych metali, m.in. srebra i złota, poprzez zgrzewanie. Warstwy poszczególnych kruszców przenikają się w całej objętości biżuterii.

Pierścionki czy kolczyki uzyskane tą techniką są niepowtarzalne, ponieważ nie ma możliwości uzyskać dwa razy taki sam efekt.

Ponadto mokume-gane jest sposobem czasochłonnym, trudnym i niewielu twórców biżuterii się nim posługuje.

Oksydowanie

Dobrej jakości półfabrykaty srebrne, złote czy ze stali chirurgicznej cechuje m.in. odporność na zjawisko korozji, czyli niszczenie powierzchni biżuterii. Do tego wykorzystuje się przede wszystkim oksydowanie. Polega ono na pokrywaniu dodatków warstwą tlenku metalu.

Co ciekawe, dzięki tej technice możesz otrzymać również efekt „postarzonego srebra”.

Patynowanie

Na „postarzenie biżuterii” pozwala również technika zwana patynowaniem. Efekt wiekowych kolczyków, bransoletek czy wisiorków można uzyskać poprzez specjalną kąpiel, zastosowanie środka chemicznego lub pokrycie powierzchni farbą albo lakierem. Dzięki nim na powierzchni ozdób pojawi się imitacja naturalnego nalotu, który nada im charakterystycznego wyglądu.

Rutenowanie

Podobnie jak oksydowanie technika rutenowania ma za zadanie chronić półfabrykaty przed korozją i ścieraniem powierzchni. Stosując ją w ramach obróbki biżuterii, jubilerzy mogą przyciemnić dodatki – uzyskiwane warstwy mają kolor czarny lub ciemnoszary.

Gdzie kupisz półfabrykaty z prawdziwego srebra?

Półfabrykaty z czystego srebra i złota (lub wersje posrebrzane i pozłacane) znajdziesz w większości sklepów z biżuterią. Kiedy chcesz kupić dodatki biżuteryjne z czystego kruszcu, upewnij się, że są one oznaczone próbą. Jeśli zamawiasz bransoletkę lub wisiorek ze strony internetowej, a na zdjęciu ozdoby nie widzisz cyferek próby lub nie są one wymienione w opisie produktu, podpytaj o nie sprzedawcę.

Chcesz kupić półfabrykaty srebrne z próbą 925 lub ich wersje pozłacane? Zamów je w Korallo – sklepie z biżuterią, który oferuje rozmaite koraliki do dodatków biżuteryjnych, materiały i narzędzia niezbędne do przygody z ozdobami DIY.

Wybierz własne półfabrykaty ze srebra i stwórz biżuterię, od której nie sposób oderwać wzroku!

Napisano w Bez kategorii
One comment on “Obróbka złota i srebra w jubilerstwie
  1. Ilona pisze:

    A czy można samemu w domu rodować czy rutynować biżuterię srebrną?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*