Najpiękniejsze niebieskie kamienie do wyrobu biżuterii

Przejrzysty, elegancki, uspokajający – to kolor niebieski
Wraz z zielenią decyduje o przyrodzie – to kolor nieba i wody. Może więc dziwić, że ludzkość od stosunkowo dawna nie miała pomysłu na kolor niebieski. Nawet wysoko rozwinięci i twórczy artystycznie starożytni Grecy nie znali błękitu. W Odysei Homera morze jest opisywane jako ciemnoczerwone, a kolor niebieski nie pojawia się ani razu w całej pracy. Można by przypuszczać, że percepcja ciał naturalnych, takich jak niebo czy woda, jest wrodzona. Ale niebieski w swojej pierwotnej postaci jest w rzeczywistości bardzo rzadki. To jeden z powodów, dla których koncepcja błękitu i jego nazwa pojawiły się dopiero wraz z rozwojem jego sztucznej produkcji.

https://www.ankabizuteria.pl/

Pierwszym barwnikiem opracowanym przez Egipcjan był niebieski. Zmieszali zmielony wapień z piaskiem i minerałami zawierającymi miedź, takimi jak lapis lazuli lub malachit. Ponieważ produkcja była bardzo droga, kolor niebieski był przez długi czas zarezerwowany dla wyższych sfer i arystokracji, a jego rozprzestrzenianie się było niezwykle powolne. Ważnym momentem w historii koloru niebieskiego był rok 431, kiedy to Kościół nadał mu kolor Maryi Dziewicy. Dziś kolor jej sukienki określilibyśmy jako granatowy. Niebieski stał się również symbolem niewinności i wiarygodności, dlatego wiele państw ma swoje mundury policyjne i wojskowe wykonane w tym kolorze. Obecnie niebieski jest najpopularniejszym kolorem zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, i jest dostępny w niezliczonych wariantach i odcieniach.

Niebieskie klejnoty w całej historii
Jak wspomniano powyżej, to niebieskie kamienie szlachetne doprowadziły do ​​wynalezienia niebieskiego barwnika i dały początek idei koloru niebieskiego. Czysty błękit występuje w przyrodzie bardzo rzadko, a zatem również w kamieniach szlachetnych. Szafir jest wyjątkiem, ponieważ jest to jedyny prawdziwy niebieski kamień szlachetny. Inne niebieskie kamienie szlachetne mają inny kolor, z którym łączy się niebieski. Dla tanzanitu jest fioletowy, dla turkusu i akwamarynu jest zielony. Większość niebieskich kamieni szlachetnych uzyskuje również niebieski kolor dzięki sztucznej obróbce.

Niebieskie kamienie szlachetne działają uspokajająco. Mają również działanie chłodzące i od dawna są stosowane w leczeniu stanów zapalnych, nadciśnienia czy oparzeń. Efekt kamieni szlachetnych zależy również w dużej mierze od ich odcienia i intensywności koloru. Lapis lazuli, szafir i topaz zachwycają głębokimi niebieskimi tonami. Emanują mądrością i godnością oraz budzą zaufanie. Promienny błękit topazu i blask akwamaryny działają chłodząco i wywołują uczucie czystości i cichej mocy. Jasnoniebieskie kamienie szlachetne, takie jak słabsze akwamaryny, turkusy lub błękitny topaz, oznaczają spokój, relaks, harmonię i nieskończoność.

Biżuteria z niebieskim kamieniem będzie pasować na każdą okazję i będzie towarzyszyć kobiecie na wszystkich etapach życia. Dodaje pewności siebie na ważnych spotkaniach, wnosi wewnętrzny spokój i uspokaja wrzenie. Taka biżuteria jest towarzyszem najważniejszych chwil w życiu.

Niebieski diament
Diamenty o naturalnie niebieskim odcieniu są bardzo rzadkie. Tylko 0,02% wszystkich wydobywanych diamentów świeci w tym imponującym kolorze. Jednocześnie są zwykle bardzo czyste i prawie nie mają żadnych wtrąceń. To właśnie z tych dwóch czynników wynika ich wysoka wartość. Badanie geologiczne z 2018 roku wykazało, że niebieskie diamenty powstały na głębokości około 640 kilometrów – cztery razy głębiej niż czyste diamenty. Czyste diamenty są w całości wykonane z węgla. Niebieski kolor daje diamenty, gdy zmieszane są z nim niewielkie ilości boru. Przez długi czas nie było wiadomo, w jaki sposób bor w ogóle może dostać się do diamentów. Jedna z teorii naukowych mówi, że bor pochodził ze słonej wody, która była w stanie wniknąć w głąb skorupy ziemskiej z powodu przemieszczania się płyt kontynentalnych.

Niebieski szafir
Niebieski szafir jest jednym z najrzadszych niebieskich kamieni szlachetnych. Zawdzięcza ten fakt faktowi, że jego błękit jest szczególnie czysty, a klejnot bardzo twardy – 9 w skali Mohsa. Z punktu widzenia geologii szafir należy do rodziny korundów, do której należą również rubiny i szafiry różowe. Jest przypisywany osobom urodzonym we wrześniu i jest tradycyjnie uważany za symbol prawdy, szczerości i mądrości. W starożytnej Grecji i starożytnym Rzymie często noszono go jako talizman odstraszający zło i niebezpieczeństwo. W średniowieczu był symbolem nieba i zdobił szaty królów i kapłanów.

Srebrna zawieszka z naturalnym szafirem

Tanzanit
Już nazwa tego niebiesko-fioletowego kamienia szlachetnego zdradza jego pochodzenie: Tanzania. Występowanie tego kamienia jest tak naprawdę ograniczone do tego obszaru do dnia dzisiejszego. Dopiero w 1967 roku w bardzo interesujący sposób odkryto tanzanit. Tanzanit zawdzięcza swoją popularność po części jubilerowi Tiffany’emu, który wkrótce przyjrzał się kamieniowi i włączył go do niektórych biżuterii.

Wyjątkowa srebrna zawieszka z TANZANITEM

Akwamaryn
Akwamaryn zachwyca twardością od 7,5 do 8 w skali Mohsa. Jego kolor jest czysty niebieski lub niebieski z jasnozielonymi odcieniami. Kiedyś bardziej popularny był wariant zielonkawy, obecnie smak się odwrócił, a najbardziej poszukiwany jest czysty niebieski kamień. Wartość kamienia rośnie wraz z intensywnością jego odcienia. Największy znany akwamaryn o nazwie Minas Gerais waży około 110 kg i został znaleziony w Brazylii w 1910 roku. Prawdopodobnie najbardziej znaną biżuterią z akwamarynu jest diadem królowej Elżbiety, który brazylijski prezydent podarował jej podczas koronacji w 1953 roku.

Czysty błękit tego kamienia zawsze kojarzył się z morzem. Marynarze nieśli akwamaryny z wizerunkiem boga Neptuna jako talizmanu. Powinien uspokoić morze i chronić je przed niebezpieczeństwem. Ale nie tylko ich piękno zapewnia, że ​​akwamaryny są popularne od wieków. W średniowieczu uważano je również za antidotum i dlatego szczególnie poszukiwała ich szlachta. Ponieważ w przeciwieństwie do innych kamieni szlachetnych nie trzeba było ich kruszyć, wystarczyło nosić je ze sobą jako amulet lub na pierścionku. W kształcie kryształowej kuli akwamaryny były również używane do przewidywania przyszłości.

Elegancka bransoletka srebrna z markazytami i akwamarynem

Topaz
Ten bardzo znany i popularny kamień może występować w wielu różnych kolorach. Topaz od wieków kojarzony jest z bogactwem, zdrowiem i miłością. Do XX wieku wszystkie żółte, pomarańczowe lub brązowe kamienie szlachetne nazywano topazami. Dopiero nowoczesne procesy mineralogiczne doprowadziły do ​​bardziej precyzyjnych specyfikacji. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wszystkie przeznaczone do sprzedaży topazy były wykonane w tych kolorach ziemi. Dopiero w latach siedemdziesiątych niebieski topaz zaczął wzbudzać zainteresowanie klientów. Atrakcyjny kolor uzyskuje się poprzez podgrzanie wcześniej bezbarwnego kamienia. Niebieski topaz spełnia pragnienie czystych, niebieskich kamieni szlachetnych, a także jest wystarczająco wytrzymały, aby można go było osadzić w pierścionku. Poza tym są tańsze niż np. Akwamaryny, szafiry czy niebieskie diamenty.

Kolczyki srebrne z hipnotyzującym Mystic Topaz

Turkus
Turkus to wyjątkowy, nieprzeźroczysty kamień półszlachetny występujący w wielu wariantach. Od czystego niebieskiego do niebiesko-zielonego do prawie zielonego. Jego wypolerowana powierzchnia może być gładka i czysta lub pokryta smugami innej skały. To często tworzy ciekawe wzory. Nawet jeśli turkus jest bardzo poszukiwany na biżuterię, ma jedną zasadniczą wadę: jest stosunkowo miękki, a także nieco wrażliwy, ponieważ jest porowaty i nie ma dużej gęstości. Jest to jeden z najstarszych kamieni szlachetnych znanych ludzkości i był wysoko ceniony w starożytnym Egipcie i Chinach. Import do Europy pochodził z Turcji, od której również pochodzi nazwa kamienia. Nazwa pochodzi od francuskiego słowa pierre tourques, co oznacza „kamień turecki”.

Bransoletka srebrna pozłacana z niebieskim turkusem MONETA

Lapis lazuli
Podobnie jak turkus, ten cudownie ciemnoniebieski kamień jest klasyfikowany jako kamień półszlachetny. Nie jest przezroczysty i jest amalgamatem wykonanym z różnych rodzajów kamienia, zwłaszcza lazurytu, kalcytu i pirytu. Ten ostatni jest odpowiedzialny za błyszczące złote kropki na powierzchni, które są charakterystyczne dla lapis lazuli i przywodzą na myśl gwiaździste niebo. Z kolei duże widoczne powierzchnie kalcytu na powierzchni obniżają wartość kamienia. Najliczniejszym źródłem lapis lazuli jest Afganistan. Historia lapis lazuli jest imponująca i sięga 6500 pne. z powrotem. W starożytnych cywilizacjach, takich jak Mezopotamia, Egipt, Chiny i Grecja, miał mniej więcej taką samą wartość jak szafiry.

Pierścionek srebrny pozłacany z lapis lazuli – Stylowa biżuteria srebrna
Napisano w Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*