Jak wybrać obrączki?

Sięga czasów starożytnych. Symbolizuje nieskończoność i wieczność uczuć. Według pewnych wierzeń chroni przed złymi duchami. Zatopiony w niej diament ma symbolizować zgodę i czystość związku. Co to takiego? Oczywiście obrączka. Jaką obrączkę wybrać na całe życie? Oto jest pytanie…

https://www.ankabizuteria.pl/

Na co powinniśmy zwracać uwagę, wybierając obrączki oprócz tej sfery estetycznej?
Podobają nam się zazwyczaj duże, okazałe obrączki, natomiast mierząc je na palec, okazuje się, że tu uwiera, tu gryzie, tu gniecie, nie możemy swobodnie zginać dłoni, prawda? Cały czas nam ona przeszkadza.

Srebrna obrączka satynowana i rodowana z cyrkonią

Porozmawiajmy teraz o próbach, bo myślę, że dla wielu osób to jest cały czas zagadka, o co chodzi z tą próbą złota i czym te próby się od siebie różnią?
Jest to odpowiedź na pytanie, ile jest właściwie złota w złocie. Prób rozróżniamy, takich użytkowych prób rozróżniamy kilka. Jest to próba 333 z najmniejszą zawartością złota, próba 585- to jest taka optymalna oraz próba 750, czyli tak zwane złoto 18-karatowe. I teraz biorąc na przykład próbę 585, dlaczego 585? No bo zawiera 58,5% czystego złota w jednym gramie wyrobu. Resztę stanowią różne domieszki.

https://www.ankabizuteria.pl/bizuteria-zlota

Czy to oznacza, że to złoto o próbie najwyższej jest najdroższe i najtwardsze?
Najdroższe na pewno. Najtwardsze-wręcz przeciwnie. Im więcej czystego złota w stopie, tym obrączki są bardziej miękkie. Polecam zatem próbę 585, jest to próba złota, która jest określona jako optymalna, czyli ma bardzo wyważony skład, który pozwala nam na uzyskanie wszystkich wartości, na których nam zależy. Czyli odpowiednią twardość, przepiękną barwę, no i właśnie odporność tej próby na wszelkiego rodzaju zarysowania, wgniecenia jest tutaj znacząco ograniczona, ale też nie ogranicza nam to możliwości korekty rozmiaru czy też późniejszego odświeżenia obrączek.

Jakie są wady złota o tej najniższej próbie?
Złoto próby 333 ma dużą zawartość srebra. Srebro lubi oksydować, czyli pokrywać się taką ciemną powłoką. Ją jest bardzo łatwo oczyścić, natomiast jest to denerwujące, że jednak cały czas coś nam tutaj wygląda, jakby było gdzieś delikatnie przybrudzone.

A co to jest złoto pierwotne?
Właściwie jest to mowa o stopie pierwotnym. Jest to stop w jego najczystszej postaci, czyli stop, który używany jest do produkcji biżuterii po raz pierwszy. Nie jest on wynikiem przetopienia złomu złota, którego w całej Polsce jest naprawdę mnóstwo. Dlatego też warto upewnić się, czy dany producent obrączek gwarantuje właśnie pochodzenie tego materiału, że dzięki temu to Wy będziecie mogli tworzyć historię swoich obrączek od nowa, a nie są one obarczone jakimiś, powiedzmy, obciążeniami przeszłości, dokładnie.

Kolejną bardzo ważną rzeczą jest kolor.
Dostępnych stopów, w odniesieniu do ich barw, jest naprawdę dużo. Najbardziej popularne jest oczywiście białe i żółte złoto. Natomiast zyskujące coraz większą popularność złoto różowe również można znaleźć w wielu kolekcjach obrączek. Złoto różowe zdecydowanie fantastycznie wygląda w połączeniu ze złotem białym palladowym.

Złoto białe palladowe, czyli?
Białe złoto w naturze nie występuje, więc aby uzyskać jego białą barwę, musimy coś do niego dorzucić. W przypadku białej barwy złota jest to albo nikiel, albo pallad. Jak wiadomo, nikiel nie jest przyjacielem ludzkiego organizmu, potrafi wywołać spore reakcje alergiczne, różnego rodzaju podrażnienia skóry. Pallad jest pierwiastkiem z rodziny platynowców, szlachetnym, w związku z czym tak jakby uszlachetniamy już szlachetne złoto różowe. Niestety jego wada jest jedna, na ten moment pallad jest droższy od złota, natomiast wybór obrączek na całe życie nie powinien być, przypuszczam, kierowany tylko i wyłącznie kwestiami finansowymi. Na finanse mają jeszcze wpływ takie rzeczy, jak personalizacja obrączki oraz dodatki, na które zdecydujemy się w obrączce. Mówiąc o personalizacji, myślę sobie o grawerach-to jest bardzo popularne wśród młodych par.

Łączenie złota, czy Pary najczęściej decydują się na dwukolorowe obrączki, czy jednak idą w jeden kolor? I co z tymi diamentami?
Zawsze klasyką są obrączki jednokolorowe. Obrączki łączone ,,po fali” zdecydowanie są hitem sezonu i mnogość różnych wzorów, połączeń kolorystycznych, właśnie wplatania w nie opraw kamieni, powoduje, że są to wzory rzeczywiście bardzo, bardzo ciekawe. Poza zwykłym diamentem możemy oprawić również jeszcze zwykłą cyrkonię, ale możemy również oprawić kolorowe brylanty.

Czy jest jakiś model obrączki, która jest, najbardziej wygodna, najbardziej rozsądna?
Wybór modelu obrączki należy brać pod uwagę pod kątem anatomii naszego palca przede wszystkim. Druga rzecz to jest profil obrączki. Dla jednego obrączka półokrągła będzie bardzo komfortowa, a dla innego wręcz przeciwnie, gdzieś się będzie wpijać, coś nas tutaj będzie drażnić i irytować.

Jest jeszcze w obrączkach coś takiego, jak soczewka-co to jest i czemu warto rozpatrzeć taką soczewkę w obrączce?
Soczewka jest to nic innego jak takie komfortowe dopasowanie obrączki od wewnątrz. Soczewka niesamowicie ułatwia jej ściąganie oraz zakładanie, zwłaszcza jeżeli mamy predyspozycje do puchnięcia, na przykład, palców w dni upalne. Dodatkowo ogranicza kontakt obrączki ze skórą palca, co pozwala jej oddychać.

Czy każdą obrączkę można zmniejszyć bądź powiększyć?
Każdą obrączkę złotą teoretycznie możemy skorygować. Natomiast, jeżeli mowa o obrączkach wykonanych z innych materiałów, dużo twardszych, typu karbon czy tytan, to korekta zdecydowanie jest bardzo, bardzo trudna, a czasami wręcz niemożliwa. Oprawione kamienie zdecydowanie dyskwalifikują obrączkę z możliwości wykonania mechanicznej korekty rozmiaru. Jedyną możliwością jest wykonanie obrączki od nowa.

Napisano w Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*