Historia biżuterii.

Ludzie o wieków przyozdabiali swoje ciała różnego rodzaju biżuterią. I choć przez stulecia zmieniały się materiały, kształt i rodzaje biżuterii od zawsze stanowiła ona element ozdoby ciała i świadczyła o przywiązaniu do piękna. Najstarsza biżuteria jaką znamy pochodzi sprzed 22 tysięcy lat.
Jako materiały do wyrobu biżuterii używano jako pierwszych muszli, kamieni i zwierzęcych zębów. W kolejnych stuleciach materiały te zostały zastąpione przez metale. Najstarsza złota i srebrna biżuteria pochodzi sprzed 6 tysięcy lat. Wówczas służyła ona bardziej potrzebom kultu religijnego i magii. W starożytnym Egipcie znane i szczególnie cenne były amulety mające za zadanie chronić przed złem i przynosić szczęście.

W Egipcie powszechne były też bransolety noszone na rekach i nogach, oraz złote naszyjniki. Z kolei starożytna Grecja zasłynęła z biżuterii złotej, srebrnej i ze złoconego brązu. W tamtym okresie największą popularność zdobyła biżuteria w kształcie głów zwierząt.

Biżuteria ze szlachetnymi kamieniami, diamentami i szmaragdami pojawiła się po raz pierwszy w kulturze rzymskiej. Pojawiły się wówczas złote agrafki, kolczyki w kształcie koła i złote szpilki do upinania włosów.

W średniowieczu złoto związane było z insygniami władzy i symbolizowało mądrości. Biżuteria dla kobiet zdominowana była wówczas przez naszyjniki i wisiorki. Wiek XVI i XVII o okres kiedy popularność zdobywa biżuteria dla mężczyzn, pojawiają się diamenty i rubiny. A wiek XIX to epoka kompletów biżuterii składających się z naszyjnika, bransolety, kolczyków, diademu i broszki.

W ostatnim stuleciu zapanowała też moda na platynę, z której wyrabiano różnego rodzaju biżuterię. Rozpowszechniła się też niedawno tania, masowej produkcji biżuteria z plastiku i emalii. Jednak powoli wraca się do tradycji i biżuterii ze szlachetnych materiałów. Coraz większą popularność zyskuje też biżuteria ręcznie robiona.

Napisano w Ciekawostki Tagi: , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*