Biżuteria srebrna złota sztuczna – źródła wiedzy inspiracji

Niezależnie od tego czy tworzymy biżuterię ze złota, srebra innych materiałów, czy też ją nabywamy czy też po prostu z natury kochamy delektować się pięknem kolczyków, korali, czy bransoletek – szukamy miejsc inspiracji, źródeł informacji o nowych kolekcjach czy wiedzy jak taka biżuteria powstała. Postaram się dziś przybliżyć kilka źródeł.

Zacznijmy od miejsc gdzie króluje już zaprojektowana i wykonana biżuteria i można podziwiać jej piękno. Jednym ze źródeł jest JTR (Jewellery Exporters’ Association) z siedzibą w Stambule w Turcji. Poza najnowszymi kolekcjami biżuterii, jest to źródło informacji i cenie srebra czy złota na światowych giełdach http://www.jtr.org.tr/En/Default.aspx :

Kolejnym krokiem jest odnalezienie mistrzów i czeladników jubilerstwa. Jednym z nich był Michał Gradowski, mistrz i nauczyciel rzemiosła artystycznego, specjalista złotnictwa. Opiekował się Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym i napisał wiele publikacji które stanowią niedocenione źródło wiedzy, przykładowe tytuły: „Dawne złotnictwo. Technika i Terminologia”, „Katalog Złotnictwa”, „Znaki na srebrze”, „Złotnicy na ziemiach północnej Polski”.

Katalog wyrobów złotniczych

Katalog złotnictwa

Ciekawie wygląda taki Katalog Złotnictwa z roku 2006 w czasach gdy mamy katalogi i portale ogłoszeniowe branży mody i biżuterii takie jak www.bizuterniczka.pl dostępne za darmo do oglądania i to dostępne tu i teraz, zatem nie ma potrzeby kupowania książki i czekania na jej dostawę.

Pisząc o źródłach wiedzy o biżuterii oraz szeroko pojętym jubilerstwie, należy wspomnieć Andrzeja Bosa, kierownika Pracowni Projektowania Form Złotniczych na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Według Andrzeja ostatnie lata globalizacji spowodowały unifikację i transformację biżuterii co przejawia się np. brakiem możliwości wskazania cech charakterystycznych biżuterii w danym kraju. Kolejnym ciekawym spostrzeżeniem kierownika Pracowni Projektowania są obserwowane zmiany technologiczne. W wyniku komputeryzacji i obecnego stylu życia biżuteria przestaje być droga, a ręczne tworzenie biżuterii w tym tradycyjne wyrabianie biżuterii jest dziś działaniem jawnie  nieefektywnym. Efektem tego jest masowa produkowana biżuteria oferowana przez stacjonarne salony jubilerskie o wątpliwej jakości. Przeciwwagą do tych masowych produktów są sklepy internetowe oferujące prawdziwe unikaty, dzieła sztuki takie jak np. wisiorek srebrny z bursztynem, czyli tli się jeszcze szacunek do materiału i piękna oryginalności, przykładowo:

Biżuteria ręcznie robiona

Wisiorek srebrny z bursztynem naturalnym

Wisiorek srebrny z bursztynem kurpiowskim unikat

Naszyjnik z bursztynem

 

Te przykładowe okazy, dzieła sztuki wykonane ręcznie ze srebra próby 925 oraz bursztynu kurpiowskiego są przykładem efektu pracy ręcznej mistrza jubilera, które są jeszcze dostępne np w sklepie internetowym z biżuterią srebrną ręcznie wykonaną najwyższej jakości AnKa Biżuteria. Dziś generalnie nie ma tradycji w biżuterii współczesnej które działaniami artystycznymi próbuje przekroczyć wszelkie granice, ale te przykładowe okazy oryginalnej biżuterii są przykładem że jeszcze są rzemieślnicy tworzący biżuterię, która dostępna jest tylko w wybranych sklepach internetowych z długoletnią tradycją jak ankabizuteria.pl.

Nie dajmy się omamić masowej produkcji przeprojektowanej biżuterii z salonów stacjonarnych, chodliwym wzorom. Szukajmy dobrych źródeł wiedzy o oryginalnej biżuterii i źródeł inspiracji. Zapraszam do podzielenia się swoimi źródłami wiedzy jubilerskiej!

Napisano w Biżuteria wiedza Tagi: , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*