10 najdroższych kamieni szlachetnych na świecie

10. Opal Matrix ponad milion dolarów. To największy opal znaleziony na świecie. Znaleziska dokonano w Australii, a waga kamienia to 55 tysięcy karatów, czyli ponad 11 kg. Opal ma 30 cm długości, od 15 do 20 cm szerokości oraz 4 cm grubości. Kamień sam sobie nie prezentował się okazale, jednak dzięki specjalnemu oszlifowaniu, polerowaniu i odpowiedniemu oświetleniu, jest w stanie prezentować się nadzwyczajnie, właśnie stąd też jego wartość.

https://www.ankabizuteria.pl/

9. Akwamaryn Dom Pedro od 5 do 6 milionów dolarów jest to rodzaj berylu, czyli kamień należący do grupy krzemianów pierścieniowych, powstaje w fazie zastygania skał magmowych, oraz podczas procesów metasomatozy kontaktowej. Kamień, o którym mówimy to niesamowity okaz akwamarynu, wydobyty został jako kamień wielkości 90 cm o wadze 45 kg w kopalni Pedra Azul w Brazylii, około roku 1980, następnie został oszlifowany w kształt obelisku o wymiarach 36 na 10 cm, po oszlifowaniu został przekazany do Instytutu Smithsona, czyli do największego na świecie kompleksu muzeów i ośrodków badawczych mieszczącego się w Waszyngtonie.

8. Największy turmalin Paraiba od 25 do 125 milionów dolarów. Mówimy o największym kamieniu tego rodzaju, należącym do jednego z kanadyjskich biznesmenów. Kamień ma 192 karaty, czyli ok. 40 gramów, jednak należy do jednych z najrzadszych kamieni na całym świecie. Wydobyty został w Brazylii i nie wiadomo jaką cenę zapłacił za niego obecny właściciel, jednak na razie, kamień nie jest na sprzedaż, właściciel twierdzi, że zostanie on w jego rękach. Kamienie turmalin paraiba, są tak rzadkie, że na całym świecie znajduje się zaledwie ok. 50 kg tych kamieni.

7. Niebieska gwiazda 100 milionów dolarów. Kamień został znaleziony na Sri Lance, a jego wartość prawdopodobnie przekracza 100 milionów, kamień ma 280 g i jest niebieskim szafirem. Czyli należy do grona kamieni bardzo rzadkich i drogich, jednak ten okaz to dodatkowo największy niebieski szafir na świecie. Obecny właściciel kamienia twierdzi, że gdyby chciał go sprzedać, bez problemu mógłby otrzymać za niego kwotę blisko 200 milionów dolarów jednak na razie, sprzedać go nie chce.

Srebrna biżuteria z szafirem – Pierścionek z dużym szafirem

6. 34 kg Perła 100 milionów dolarów. W 2006 roku pewien rybak na Filipinach wyłowił największą perłę świata, jednak nie zdawał sobie z tego sprawy, dopiero po 10 latach postanowił pokazać swoje znalezisko w lokalnym biurze turystycznym, okazało się, że wyłowiona przez niego perła jest pięć razy większa, niż perła, która do tego czasu dzierżyła tytuł największej. Perła z Filipin waży 34 kg i ma wymiary 61 na 30 cm, z racji na to, że rozrosła się do tego rozmiaru, jest daleka swoim kształtem od kuli, szacowana wartość perły prawdopodobnie przekracza 100 milionów dolarów.

Duże kolczyki srebrne z perłami oksydowane

5. Rubin 100 milionów dolarów. Jest to Rubin birmański o masie 1370 karatów, czyli ok. 280 gramów, został zaprezentowany światu w 1988 roku i od ręki został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako największy Rubin z symbolem podwójnej gwiazdy. Historia kamienia jest bardzo interesująca, zanim trafił w ręce obecnego właściciela, był przez długi okres w posiadaniu królestwa państwa hinduskiego w południowych Indiach. Ludzie wierzyli, że jest on przeklęty, dopiero obecny właściciel poddał go obróbce i oszlifowaniu i wyłonił z niego niecodzienny wygląd, wygląd, który jest tajemnicą, ponieważ nie ma żadnych publicznych zdjęć kamienia. Jego wyglądu możemy się jedynie domyślać na podstawie zdjęć innych mniejszych kamieni tego typu.

4. Jadeitowy Budda około 240 milionów dolarów. To posąg Buddy w Chinach wykonany z jadeitu, czyli niezwykle rzadkiego minerału. Jadeit został odkryty w jednym kawałku w 1960 roku i posłużył do wykonania posągu o wymiarach 8 na 7 na 4 metry. Całość rzeźbiona była przez 18 miesięcy przez grupę 120 rzeźbiarzy. Przód pomnika przedstawia buddę, którego nauki stały się podstawą buddyzmu. Tył pomnika natomiast ukazuje postać bogini miłosierdzia, litości i płodności, cały posąg waży 260 ton i znajduje się w budynku wysokim na 33 m, symbolizujące 33 poziomy nieba w buddyzmie.

3. Diament Hope 250 milionów dolarów. To kamień pochodzący z Indii, który został przywieziony w 1668 roku do Francji, sprzedamy królowi ludwikowi 14. Uchodzi do dzisiaj za największy barwny diament. Towarzyszył francuskim dworzanom przez wiele lat. Noszony był między innymi przez królów Ludwika 14, 15 i 16 oraz Marie Antoninę, królową Francji i Nawary. W 1729 roku został skradziony i odnalazł się niecałe 40 lat później w Anglii. Później kamień trafił do sejfu nowojorskiego jubilera, a następnie do sejfu rosyjskiego księcia. Nieszczęśliwe losy kolejnych właścicieli sprawiły, że kamieniowi zaczęto przypisywać moc przynoszenia nieszczęścia. Obecnie po ponownym oszlifowaniu ma masę 45,5 karata, czyli zaledwie ok. 9 gramów i znajduje się w muzeum w Nowym Jorku.

2. Bahia Emerald 400 milionów dolarów. To nie jeden kamień, lecz kilka kamieni w jednej dużej rudzie. W skład całości wchodzi kilka szmaragdów w tym prawdopodobnie największy szmaragd na świecie. Kamień został odkryty w 2001 roku w Brazylii. Następnie przywieziony do Nowego Orleanu, gdzie po huraganie
Katrina został uwięziony pod kilkoma metrami wody na dwa miesiące, następnie został skradziony, a po odzyskaniu powędrował do Las Vegas. Kamień prawdopodobnie był związany z wielką amerykańską aferą finansową dokładnie z przekrętami, na zasadzie piramidy finansowej organizowanymi przez Bernarda Madoffa. Obecnie trwają spory co do prawowitego właściciela kamienia, prawdopodobnych właścicieli jest 8, ale żaden właściciel nie potrafi dokładnie udowodnić tego, że ma rzeczywiste prawa do kamienia.

1. Diament Cullinan. 400 milionów dolarów, to największy i najczystszy ze znanych diamentów. Został znaleziony w 1905 roku w Republice Południowej Afryki w kopalni Premier Mine niedaleko miasta Pretoria. Pierwotnie miał wymiary 10 na 6 na 5 cm i ważył 3106 karatów, czyli ponad 620 g. Na początku XX wieku został podarowany królowi Wielkiej Brytanii, a ten kazał go podzielić na mniejsze kamienie. 10 lutego 1908 roku Joseph Ascher dokonał mistrzowskiego cięcia, dzięki któremu z bryły uzyskano 9 ogromnych kamieni i 96 mniejszych. Trzech szlifierzy szlifowało pozyskany materiał 8 miesięcy, a w zamian za oszlifowanie i pocięcie kamienia Ascher otrzymał od króla 102 ze 105 kamieni. Jednak trzy największe zostały w rękach królewskich, obecnie są wmontowane w brytyjskie Insygnia państwowe, zdobią dwie korony oraz berło królewskie.

Napisano w Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*